Digikoristus 2024: kümned terabaidid kustutatud digiprügi ja tuhanded tagastatud seadmed
Jaanuari viimasel reedel ehk 26. jaanuaril toimunud Telia Digikoristuspäev 2024 tõi taas üle Eesti kokku suure hulga inimesi, ettevõtteid, asutusi, koole ja lasteaedu, kes usinalt digikeltsa kustutasid ja suure hulga kasutuna seisvaid digiseadmeid tagastasid.
Digikoristuspäevale pani end sel aastal osalejana kirja ligemale 230 organisatsiooni ja 2500 eraisikut. Reaalsuses on digikoristajate hulk siiski oluliselt suurem, kuna paljud inimeste, asutuste ja ettevõtete jaoks on saanud digikoristusest juba traditsioon ning igal aastal enda osalemisest seetõttu eraldi märku ei anta.
Telia juhi Holger Haljandi sõnul on muljetavaldav, kuidas Eesti inimesed ja organisatsioonid on aasta-aastalt järjest aktiivsemalt digikoristuspäevaga kaasa tulnud ning see näitab, et ühiskonnas läheb järjest enam korda digitaalse jalajälje vähendamine.
„Meil olid seekord väga aktiivsed ja põhjalikud digikoristusel osalejad, kes vabastasid oma seadmeid ja IT-süsteeme kümnete terabaitide (TB) ulatuses kasutuna seisvast digiprügist. Samuti teeb heameelt see, et just paljud koolid ja lasteaiad on väga usinad digikoristajad,“ lisas Haljand.
Digikoristuspäev 2024 partnerina lõi ka sel aastal kaasa Roheline kool (Tartu loodusmaja), mis kutsub digikoristuse aktsioonist osa võtma just koole ja lasteaedu.
„Rohelise kooli seniste andmete põhjal pani end digikoristusele kirja 158 õppeasutust - sh koolid, lasteaiad ja mõned kutsekoolid ning nende kaudu on osalejaid kokku umbes 8200. Korjame veel järgneva paari nädala jooksul tagasisidet ning siis selguvad need arvud, kes digikoristusel põhjalikumalt osalesid,“ ütles Rohelise kooli digikoristusnädala koordinaator Liina Vakrööm.
Sarnastel eelmise aasta digikoristusele oli ka tänavu digitaalse prügi kustutamise kõrval suurema tähelepanu all vanade ja kasutuna seisvate digiseadmete tagastamine. Ainuüksi digikoristuspäeva veebilehel andsid osalejad märku tagastada ligemale 10 000 vana seadet.
Pea kõikjal Eestis tagastasid inimesed väga erinevaid vanu seadmeid alustades mobiiltelefonidest, digiboksidest ja tahvelarvutitest ning lõpetades sülerite, printerite ja lauaarvutitega. Näiteks Telia Ülemiste keskuse esindusse tõid mõned kliendid vanu seadmeid lausa kottide või kastidega. Kõik inimesed, kellel on kodudesse seisma jäänud vanu digiseadmeid, saavad neid Telia esindustesse tagastada aastaringselt.
Telia juht Holger Haljand tunnistas, et korrastas 26. jaanuaril ka ise oma digitaalset elu. „Reedel sai tehtud korralik digikoristus, mille käigus puhastasin oma arvuti ja telefoni eelmise aasta failidest, et aastat uuelt lehelt alustada. Hea on tõdeda, et minu pea 4 aastat vana telefon hakkas selle tulemusena ka paremini tööle ja kestab nii veel pikalt,“ rõõmustas Haljand.
Sarnaselt Haljandiga osalesid 26. jaanuari digikoristuspäeval ka sajad Telia töötajad, kelle antud tagasiside näitab, et digiprügi hävitamine võeti üsna tõsiselt ette. Näiteks kustutas üks töötaja oma telefonist enam kui 2500 pilti ja ligi 90 videot, teine aga lubas korrastada oma OneDrive failihoidlat enam kui 200GB ulatuses.
Telia tänab kõiki digikoristuspäeva partnereid ja osalejaid! Digikoristuspäev 2025 toimub järgmise aasta 31. jaanuaril.