Milline on pangateenuste, asjade interneti, startup ettevõtluse ja TV tulevik?

14.-15. augustil toimuval Arvamusfestivalil on tänavu avatud ka VUNK innovatsiooniala, kus  on fookuses nii pangateenuste, intellektuaalse omandi, TV-meelelahutuse, asjade interneti kui startup ettevõtluse tulevikuga seotud teemad.
 
“Innovatsioon on alati kuulunud Eesti riigi DNA-sse. Viimastel aastatel oleme ühest küljest loorberitele puhkama jäänud, teisalt vohab aga enneolematu uue majanduse ja idufirmade buum,” märkis Eesti Telekomi kommunikatsioonidirektor Kaja Sepp.

Eesti Telekomi ja uute äride kiirendi VUNK koostöös loodud innovatsioonialal arutletakse just selle üle, kas idufirmade buum on innovatsioonisuutlikkuse mujalt välja söönud või on kaasarääkimiseks ruumi ka n-ö vana majanduse tegijatel. Lisaks püütakse leida kasulikke võimalusi koostööks idufirmade ning suurettevõtete vahel.
 
Innovatsiooniala erinevates aruteludes heidetakse pilk ka tavatarbija pidevalt muutuvasse maailma. Ühe teemana arutletakse selle üle, milliseks on kujunemas meie pangandusteenused. Täna elame maailmas, kus alustavate ettevõtete, ürituste ja toodete rahastamiseks kasutatakse tihtipeale ühisrahastust, kus rahval on võimalik projekte toetada, minnes samal ajal mööda pankadest. Arutelus otsitaksegi vastuseid küsimustele, kas teenused nagu TransferWise, Bondora ja ühisrahastus jäävadki paljalt nišitooteks või kasvavad kunagi ka tavatarbijani?
 
Lisaks keskendutakse aina olulisemaks muutuvale asjade interneti teemale ning otsitakse vastust küsimusele, kas asjade internet viib meid Asimovi lugudest tuttava Gaia superteadvuse maailma. Isaac Asimovi novellis “Asumi äär” eksisteerival Gaia planeedil on küll iga olend eraldi eksisteeriv, kuid üheskoos moodustavad nad ühe tervikliku superteadvuse. Kas meie taskus piiksuvad nutitelefonid, tahvelarvutid, kodus olevad televiisorid, külmkapid ja kas või teekannud võivad ühel päeval moodustada midagi sarnast? Või on see asjade interneti mõjul juba juhtumas?
 
Puutumata ei jää ka meelelahutusmaailm. Arutelus “Milleeniumilapsed ja meelelahutus” on luubi all tänaste noorte meelelahutuse tarbimise erinevad küljed ning tarbimisviiside totaalne erinevus varasemast. Tänase TV-meelelahutusmaailma otsuseid langetavad küll nooremas keskeas inimesed, kuid juba praegu on selle sihtgrupi soovid ja vajadused hoopis teised kui millenniumilastel.
 
Vunk innovatsiooniala mitmel arutelul osalevad nii asjatundjaist eksperdid kui ka eluterved skeptikud, samuti küsitakse võimaluse korral ka rahva seisukohta ning arvamust. “Usume, et innovatsiooniala julgustab vähemalt ühe uue innovaatilise idee sündi, millele saame VUNK uute äride kiirendi programmis vunki juurde anda,” lisas Kaja Sepp.
 
Arvamusfestivali VUNK Innovatsiooniala valmib koostöös Eesti Telekomi, ärikiirendi Vunk, Eesti Pangaliidu, MTÜ Eesti Intellektuaalomandi ja Tehnoloogiasiirde Keskuse ning Säästva Eesti Instituudi koostöös.

Kuna Arvamusfestivali kava on väga tihe, sündis selle mugavamaks jälgimiseks Minu kava äpp. Minu kava saab koostada ja vaadata Arvamusfestivali kodulehel ning EMT Live äpi sees (www.emt.ee/live). Lisaks Minu kava koostamisele ja vaatamisele saab äpi abil tutvuda Arvamusfestivali kavaga ja kultuuriprogrammiga, otsustada, millist festivalialal tegutsevat kohvikut külastada, tutvuda festivaliala kaardiga, vaadata festivali otseülekandeid ning tutvuda festivali korraldusliku infoga – parkimise, lastehoiu ning hea arutelutavaga.

Arvamusfestival toimub tänavu juba kolmandat korda. Sel aastal on festivalil üle 200 mitmekesise arutelu, mis pakuvad mõtlemisainet nii hariduse, erinevate vähemuste, kultuuri, digitaalse tuleviku, julgeoleku, riigivalitsemise kui ka paljudel muudel teemadel. Lõviosa aruteludest toob Paidesse festivali partnerühendused ehk saja organisatsiooni koostöös valmivad peaaegu 40 erinevat teemaala.


VUNK innovatsiooniala arutelud reedel, 14 augustil:

12.00-13.30
Innovatsiooni ja intellektuaalomandi kaitsmine ettevõtluses

Tänapäeval moodustab ettevõtte intellektuaalomand üha suuremat osa selle väärtusest. Samal ajal pööratakse enda pilgud ettevõtte kaubamärgi, leiutiste ja loomingu kaitsmise suunas tihtilugu alles siis kui selleks on liiga hilja. Mida on võimalik Eesti ettevõtetel ära teha selleks, et ellu jääda tihedas konkurentsis nii Maarjamaal, kui välismaal?
 
Moderaator: Martin Hanson. Osalejad: Margus Viher (Eesti Patendiameti peadirektor), Krista Tuulik (Innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuse Mektory tehnoloogiasiirde juht). Korraldaja: Eesti Intellektuaalomandi ja Tehnoloogiasiirde Keskus
 
14.30-16.00
Uued alternatiivid pangateenustele (Crowd funding, TransferWise, Bondora jne) – mõju tänastele pangateenustele ja traditsioonilisele pangandussektorile 5, 10 ja 25 aasta perspektiivis


Uued alternatiivid on atraktiivsed ja meedia poolt sageli üleshaibitud. Kas aga tarbijad ja regulaatorid teavad, millega tegemist? Kas need teenused on ja jäävad nišiteenusteks nii pakkujate kui kasutajate poolt või muutuvad laiatarbekaubaks ehk teenuseks igaühele?
 
Moderaator: Alar Kolk (Innovatsiooniakadeemia). Osalejad: Mart Maasik (SEB äriinnovatsiooni juht), Erika Vaikmäe-Koit (SEB jaepanganduse ja tehnoloogia valdkonna juht), Arno Pae (Swedbank’i e-kanalite juht), Martin Sokk (TransferWise’i arendusjuht) ja Pärtel Tomberg (Bondora tegevjuht), Rain Lõhmus (LHV Pank, nõukogu esimees). Korraldaja: Pangaliit
 
17.00-18.30
Kuidas saaks Eesti olla keskkonnasõbralike innovatsioonide alal maailmas silmapaistvam?

Arutelu eesmärk on kõrvutada omavahel teemad, algatused ja meetmed, millega erinevad Eesti avaliku sektori organisatsioonid toetavad keskkonnainnovatsiooni Eesti ettevõtluskeskkonnas. Võrdleme olukorda rahvusvaheliste organisatsioonide ja mõttekodade soovitustega; uurime, millest tunnevad puudust ettevõtjad ning arutleme, kuidas neid lünki täita, et liikumine ringmajanduse suunas oleks terviklikum.
 
Moderaator: Ann Runnel. Osalejad: Pirko Konsa (Arengufond), Lauri Tammiste (KIK), Piret Potisepp (MKM), Liina Joller (TÜ MTK),  Ivar Heinola (Werro Wool). Korraldaja: Säästva Eesti Instituut,
 
Arutelud laupäeval, 15 augustil:

12.00-13.30
Startup´id ja suurettevõtted – kuidas tekib sünergia?

Milliseid müüte peab murdma, et suurendada koostööd uute ja traditsiooniliste äride vahel? Kas ja kuidas saavad suurettevõtted ja startup´id olla teineteisele tulevikus rohkem kasulikud? Kuidas innustada suurettevõtteid kasutama rohkem avatud koostöö- ja innovatsioonimudeleid? Millist väärtust näevad koostööst idufirmad?
 
Moderaator: Triin Tuulik (Glimstedt). Osalejad: Heidi Kakko (EstBAN), Tarmo Kärsna (Eesti Telekom), Kaidi Ruusalepp (Funderbeam), Pirjo Vanem (LHV). Korraldaja: AS Eesti Telekom
 
14.30-16.00
Internet of things – Kas järjekordne BUZZ või reaalselt kasutoov maailm?

Kas asjade internetiga oleme teel Asimovi lugudest tuttava Gaia superteadvuse poole? Otsuseid tehes konsulteerivad kõik mõtetes kõigi ja kõigega. Või on see järjekordne internetimull?
 
Moderaator: Toomas Kärner (IOT valdkonna juht). Osalejad: IOT tulised pooldajad ja eluterved skeptikud – Kristjan Port (Tehnoloogia kommentaator R2), Lauri Ilison (Nortal), Jürgo Preden (Thinnect). Korraldaja: AS Eesti Telekom.
 
17.00-18.30
Milleeniumilapsed ja meelelahutus

TV meelelahutusmaailma otsuseid langetavad (nooremas) keskeas inimesed, kes on silmitisi tõsiasjaga, et suur osa nende sihtgrupist on hoopis teiste harjumuste ja väärtustega ning soovivad meelelahutust kasutada omadel tingimustel. Kuidas sellest olukorrast välja tulla?
 
Moderaator: Toomas Luhats. Osalejad: Karl Anton (Eesti Telekom), Katrin Tiidenberg (Tallinna Ülikool). Korraldaja: AS Eesti Telekom.
 
Täismahus festivali ajakava: arvamusfestival.ee/kava/
Tutvun teiste uudistega