Telia aitas Arvamusfestivalil mobiiliäppi kolida

Sel nädalavahetusel, 12.- 13. augustil toimub Paides järjekordne Arvamusfestival, mille korraldamisele paneb teist aastat järjest õla alla ka Telia. VUNK Innovatsioonialal toimuvad põnevad arutelud kantakse ka otse üle TV-sse ning nutitelefoni ja festivalil aitab mugavalt orienteeruda spetsiaalselt selleks loodud mobiiliäpp.

Telia arendas koostöös korraldajatega festivalile äpi, mille abil on lihtne koostada oma kava, teha valikuid laiast programmist, orienteeruda festivalialal ja olla kursis kõigega, mis arvamusfestivalil toimub. Kõik oma lemmiküritused saab salvestada Minu Kavasse. Veebis tehtud Minu Kava saab nüüdsest näha ka äpis ja vastupidi: mõlemad keskkonnad on omavahel sünkroonitud. Arvamusfestivali äpp on saadaval Google Play´s ja AppStore´s.

Ka sellel aastal on Telia sündmusel väljas oma VUNK Innovatsioonialaga, kus toimub reedel ja laupäeval kokku 8 põnevat arutelu – näiteks diskuteeritakse start-up maailma ümbritsevate müütide üle, võetakse üles meedia tulevikusuunad, kõneldakse virtuaalreaalsuse võimalustest koolisüsteemis ja paljudest muudest tulevikutehnoloogiatest, arutletakse digitaalse jalajälje ning privaatsuse teemadel, laste nutiseadmete kasutusest ja muust. Rääkijate hulgas on ka mitmeid Telia töötajaid ning palju teisi säravaid ja põnevaid isikuid.

Telia teeb otseülekanded arvamusfestivali VUNK Innovatsioonialal toimuvatest aruteludest, ning need kantakse üle nii Arvamusfestivali äpis, TeliaTV-s, MINU.TV-s kui Digitarga portaalis. Uues Telia TV-s avatakse Arvamusfestivali jaoks eraldi kanal, mille leiab ETV kanalilt puldiga üks noolevajutus alla- või ülespoole liikudes. Kui kanal automaatselt kanalivalikusse ei ilmu, tuleb digiboks taaskäivitada. MINU.TV-s lisandub ajutine kanal telekanalite üldnimekirja.

Reede, 12. august:

Kell 13: arutelu „Milliseid muutusi ootab ees meedia sisu ja tarbimine?“ (korraldaja: Telia)

Iga uue meediatüübi tekkega kiputakse ennustama olemasolevatele meediatele kiiret lõppu. Raadio tulekuga ennustati surma ajalehele, televisiooni tulekuga raadiole. Interneti tulekuga käivitusid põhimõtteliselt sarnased prognoosid kogu pabermeedia suhtes. Tegelikult pole ükski uus meediavorm oma eelkäijat välja suretanud ega ilmselt ka tee seda. Meediaturg on hoopis rikastunud ning näiteks interneti võidukäik on väga selgelt kaasa aidanud erinevate nišikanalite ja amatöörmeedia tekkele. Millised on nii meedia tarbijate kui tootjate ootused selle valdkonna arengus, arutavad erinevate meediate esindajad.

Moderaator: Indrek Treufeldt, ajakirjanik ja saatejuht

Osalejad:

  • Lauri Hussar, Postimehe peatoimetaja
  • Kaur Kender, kirjanik ja Nihilist.fm autor
  • Kairi Killing, digitaalmeedia arendaja ja blogija
  • Karl Anton, Telia Eesti TV ja multimeedia valdkonna juht

Kell 15: arutelu „Tark linn – kuidas ja kellele?“ (korraldaja: Mooncascade)

Mis teeb linna targaks? Kuidas saavad linn ning ettevõtjad üksteist vastastikku selles aidata? Miks on vajalik kaasata kohalikke kogukondi? Milliseid võimalused peituvad vabaandmete kättesaadavuses? Ja kellel seda kõike üldse vaja on? Näited elust enesest ja ülevaade tulevikutrendidest.

Moderaator: arhitekt, linnaplaneerija ja digipoliitika nõunik Marten Kaevats

Osalejad:

  • Garage48 ja Mooncascade asutaja Priit Salumaa
  • Contriberi looja ja IT-ärimees Rein Lemberpuu
  • IoT ja 5G eestvedaja Telia Eestis Toomas Kärner
  • Tartu Ülikooli inimgeograafia professor Rein Ahas
  • Tartu Teaduspargi juhatuse liige ja H2020 SmartEnCity projekti eestvedaja Raimond Tamm

Kell 17: arutelu “Intelligentsete tehnoloogiate mõju ühiskonnale järgmise 20 aasta jooksul.” (korraldaja: Tuleviku Tehnoloogiate SA)

Arutelu keskendub tehnoloogiatele, mis on seotud tehisintellekti arenguga ning automatiseerimise kasvuga. Räägime tulevikutehnoloogiatest, mis tulevad kasutusele järgmise 20 aasta jooksul. Paljudel neil on juba praegu prototüübid olemas – tutvustame neid ja arutame, millist mõju hakkavad uued tehnoloogiad ühiskonnale avaldama.

Moderaator: Rao Pärnpuu, Tuleviku Tehnoloogiate SA juhatuse liige

Osalejad:

  • Kristjan Korjus, Starship Technologies vaneminsener ja TÜ doktorant, masinõppe ekspert
  • Siim Sikkut, Riigikantselei digipoliitika nõunik, e-riigi ekspert
  • Rauno Kinkar - LEXTAL advokaadibüroo advokaat, kes tegeleb igapäevaselt automatiseerimisega seotud juriidiliste küsimustega

Terve reedese päeva jooksul tule ja avalda arvamust Eesti Internet - .ee (Eesti Interneti SA) poolt tõstatatud teemal: milline võiks olla rahvusdomeeni .ee tiigrihüpe? .ee-d kui Eesti riigi tunnusdomeeni Internetis on registreeritud ligi 120 000. Kas domeenindusel on mobiilirakenduste arenduse kõrval aastal 2020 kohta? Kuhu peaks rahvusdomeeni areng jõudma? Kuidas kindlustada seda, et rahvusdomeen Interneti plahvatuslikus arengus ellu jääb? Viimastel aastatel on Internetiruumi lisandunud üle tuhande uue domeenilõpu nagu .cloud, .paris, .berlin ... Kas Eestil oleks vaja oma .tallinnat, .est-i? ehk milline võiks olla .ee "tiigrihüpe"?

Laupäev, 13. august:

Kell 10: VUNKi sõprade hommikukohv (korraldaja: VUNK)

Oled oodatud värskendavale hommikukohvile ja -teele, mille kõrvale astu julgelt ka meie vestlusringi, kus arutleme teemal, kust ikkagi uued ideed tekivad ja kuidas neid kandiliseks vormida.

Kell 11: arutelu „Idufirma – kas jälle mõni äpp“ (korraldaja: Startup Estonia)

Väljaspool startup kogukonda on levinud arvamus, et idufirmad tegelevad äppide ehitamise või muude sotsiaalmeedia leiutistega, mida kellelgi tegelikult vaja pole ja mida arendavad mingid noored kutid lihtsalt enda lõbuks. Kas see on tõesti nii? Eestist on välja kasvanud mitmeid uuenduslikke maailmas laineid löövaid lahendusi, mis lisaks kliendi probleemile lahenduse pakkumisele muudavad moel või teisel ka täna traditsiooniliseks muutunud majandussektoreid. Millise müüdi lükkad ümber Sina, et suurendada idufirmade tõsiseltvõetavust?

Moderaator: Pirko Konsa

Pirko Konsa on innovatsiooni ja tehnoloogia valdkonna ekspert, kes on oma karjääri jooksul töötanud juhtivatel kohtadel nii Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis, Tehnopolis kui ka Eesti Arengufondis. Idufirmadega on ta kokku puutunud juba aastast 2001.

Osalejad:

  • Martin Sokk, TransferWise'i tootevaldkonna juht
  • Mari Vavulski, Startup Estonia juht ja riskikapitalifond SmartCap juhatuse liige
  • Marta Jaakson, Äripäeva ajakirjanik
  • Holger Haljand, Telia erakliendi- ja turundusüksuse juht ning VUNKi eestvedaja

Kell 13: arutelu „Virtuaalreaalsus koolis - tiigri järgmine hüpe?“ (korraldajad: Tuleviku Tehnoloogiate SA ja Eesti Virtuaalreaalsuse Kogukond)

Virtuaalreaalsus ehk VR pakub võimalust luua maailmu, mis on pärismaailmast sootuks erinevad, kuid mida aju reaalsusest ei erista. Me saame minna Marsile või kõrge mäe tippu ning see kogemus tunduks nii ehe, et mäe otsast alla vaadates läheksid meie põlved nõrgaks. Alates sellest aastast on seda võimaldav tehnoloogia laialdaselt saadaval. Paneelis räägime lähemalt VR-i unikaalsetest võimalustest. Eelkõige otsime rakendusi haridussüsteemis. Küsime ekspertidelt kas, millal ja kuidas VR Eesti kui eeskujuliku digiühiskonna koolides oma koha võiks leida. Soodsa ilma korral saavad huvilised pärast paneeli ka ise virtuaalreaalsust kogeda.

Moderaator: Indrek Vainu, IT ekspert

Osalejad:

  • Madis Vasser, Tartu Ülikool, arvutigraafika ja virtuaalreaalsuse labori uurija, ettevõtja
  • Signe Varendi, Tartu Veeriku Kool (2015 Digipöörde võitjad), inglise keele õpetaja
  • Kristi Ramot, Eesti Ettevõtluskõrgkool Mainor, arvutimängude disaini erialajuht
  • Kristel Rillo, Haridus- ja Teadusministeerium, Digipöörde programmi juht

Kell 15: „Digitaalne jalajälg ja privaatsus“ (korraldaja: Telia)

Tehnoloogia areneb, 2-5-10 aasta pärast on keskkond täis seadmeid ja andureid, mis kaardistavad inimese iga sammu ja tegevuse ning inimene muutub jälgitavaks. Andmete hulk kasvab tohutult. Teada on igaühe hobid, sõbrad, terviseandmed, tööalased andmed, toidu-eelistused jne. Kelle omad andmed on ja kes saab neid kasutada? Kas andmekasutus peaks olema prii või piirangutega? Ohud ja era- ning äriisikute võimalused seoses andmekasutusega ning andmekasutuse tulevik – need on teemad, mida paneeldiskussioonis arutletakse.

Moderaator: Endo Viires Teliast

Osalejad:

  • Anto Veldre, RIA analüütik
  • Viljar Peep, Andmekaitseinspektsiooni juht
  • Olav Osolin, reklaamiguru

Kell 17: arutelu „Nutimaailm ja lapsed - kuidas sellega toime tulla?“ (korraldaja: Telia)

Nii meedias kui igapäevavestlustes peatutakse sageli sellel, milline on tehnoloogia ja võrgustatuse roll igapäevases elus. Arvamusi on seinast seina, palju levib subjektiivseid spekulatsioone. Selles vestlusringis otsime tasakaalukaid, teadus-, ja kogemuspõhiseid vastuseid küsimustele, millega iga lapsevanem alatasa tegelema peab. Mida tähendab mõistlik nutiseadmete kasutamine? Kas ja kui palju peaks lapse nutiseadmete kasutamist piirama? Milline on kooli roll? Mida lapsed ise asjast arvavad?

Moderaator: Kristi Vinter, Tallinna Ülikooli Haridusteaduste Instituudi direktor

Osalejad:

  • Tõnu Piibur, Tallinna Pelgulinna Gümnaasiumi direktor
  • Kaisa Kask, Pärnu Sütevaka Gümnaasiumi 9. klassi õpilane
  • Martin Mürk, Telia digitaalsete ärikeskkondade osakonna juht
Tutvun teiste uudistega